Opičí dráhy děti milují. Jak vypadá ta správně postavená? | Monkey´s Gym

Opičí dráhy děti milují. Jak vypadá ta správně postavená? | Monkey´s Gym

Opičí dráhy děti milují. Jak vypadá ta správně postavená?

Skvělou zábavu, a hlavně způsob, jak přirozenou cestou zaručit dětem komplexní trénink všech svalových partií a vyrovnat případné svalové dysbalance, představují opičí (překážkové) dráhy. Můžete si je s dětmi vyzkoušet během otevřených hodin v dětských tělocvičnách Monkey´s Gym, a pak třeba podobné postavit doma na zahradě.

Cvičení pro děti - Rošťáci Opičí dráha může mít mnoho podob. Jejím základem je sestava na sebe navazujících cvičebních prvků, nářadí a pomůcek, sloužících ke komplexnímu procvičování těla.

„Na venkovních hřištích často vidíme opičí dráhy, které jsou jednostranné – zaměřené například jen na ručkování. V takovém případě dítě posiluje pouze jednu úzkou skupinu svalových partií. Záměr přitom je procvičovat u dětí komplexně celý pohybový aparát a podpořit tak jejich správný psychomotorický vývoj,“ upozorňuje Kristýna Přibylová z profesionálních dětských tělocvičen Monkey´s Gym.

Jak vypadá správná opičí dráha?

Právě v těchto dětských tělocvičnách jsou opičí dráhy součástí každé výukové hodiny a slouží k aklimatizaci a rozcvičení dětí pro další průběh lekce. Pokaždé ale vypadají malinko jinak – lektoři je totiž často přestavují, aby byly pro malé cvičence stále nové a atraktivní.

„Opičí dráhy tvoří měkké barevné cvičební prvky různých tvarů a hustoty, vždycky zahrnují moduly různých výšek na trénink skoků, prvky na trénink rovnováhy, dětskou kladinu pro balancování, moduly pro lezení do výšky, překonávání překážek a nácvik kotoulů nebo sudů, schůdky, nízká bradla, na kterých posilujeme ruce a střed těla. Pro obměnu často zařazujeme také tunel na prolézání nebo u starších dětí atletický žebřík na skoky,“ vyjmenovává jednotlivé prvky vhodně sestavené opičí dráhy Kristýna Přibylová.

Do 2,5 roku skákání nevhodné!

Cvičení Parťáci Zkušená lektorka v této souvislosti zároveň připomíná jednu důležitou zásadu – děti skákání milují, ale ty nejmladší, do 2,5 roku, by samy bez dopomoci dospělého vůbec skákat neměly!

„S nejmenšími dětmi vždy skáčeme „jen jako“ a chytáme je do náručí (aby děti okusily pokus ze skoku, ale nebyly vystaveny dopadu na zem). Když už bezpečně chodí a běhají, můžeme postupně zařadit skoky z malé výšky, a to vždy s dopomocí tak, že dítě držíme zepředu za obě ručičky. Nikdy při skoku nedržíme jen jednu ruku, protože hrozí její vykloubení při doskoku. Přibližně do 3 let pak hlídáme, aby děti neskákaly z větší výšky na tvrdý povrch a nedopadaly na zadeček. U starších je potom důležité nacvičit hlavně správný odraz z obou nohou a následný dopad opět bezpečně na obě nohy,“ vysvětluje Kristýna Přibylová.

Inspirace z tělocvičny

Dudlíci A jak starým dětem jsou tedy opičí dráhy určeny? „V našich tělocvičnách je využívají rodiče s dětmi od 6 měsíců do 7 let. V časech, kdy neprobíhají klasické pohybové kurzy, pořádáme tzv. otevřené hodiny, kdy jsou prostory vyhrazené pro volné cvičení a dovádění dětí a rodičů. Do otevřených hodin můžete přijít s dětmi ve všední dny i o víkendu, a to bez předchozí rezervace – stačí si telefonicky ověřit aktuální dostupnost. Přítomen je zkušený lektor, který vás na začátku hodiny seznámí s vybavením tělocvičny a cviky, které mohou děti na jednotlivých nářadích provádět, ukáže správnou asistenci při jejich provádění nebo poradí s případnou organizací sportovních her,“ popisuje Kristýna Přibylová z tělocvičen Monkey´s Gym, kde jsou dětem k dispozici všechna nářadí vyrobená speciálně pro ně, jako jsou kladiny, bradla, žebřiny, trampolíny, míče, nejrůznější zábavné barevné a měkké cvičební prvky, horolezecká stěna a samozřejmě i velmi oblíbené opičí dráhy. Právě tady se můžete inspirovat, jak takovou podobnou dráhu připravit dětem doma nebo třeba na zahradě.